Przydatny sprzęt turystyczny

Jeśli wybieramy się na biwak lub camping powinniśmy pamiętać o tym, by wyposażyć się w różnego rodzaju akcesoria turystyczne, o których nie pomyślimy w pierwszej kolejności. Więc po zapakowaniu namiotu, materaca i karimaty, zróbmy miejsce dla przydatnych sprzętów, takich jak kompas, termos i latarka.

Jak wybierać kompas?
Nawet jeśli wydaje Ci się, że w dobie GPSów i elektroniki zwykły kompas nie będzie Ci potrzebny musisz wiedzieć, że są jeszcze miejsca na świecie, w których takie gadżety wcale nam się nie przydadzą! Kupienie kompasu wcale nie jest skomplikowane, bo nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu. Ważne, by posiadał lusterka i celownik, który ułatwi znalezienie kierunku oraz oczywiście, ruchomą igłę. Najnowsze modele kompasów, które możemy znaleźć obecnie na rynku posiadają często ruchomą tarczę – pamiętajmy jednak, że powinna być ona wypełniona płynem, który nie zamarznie. Kupując kompas, zwróć uwagę, czy można go używać również w ciemności.

Termos: ważny przedmiot podczas chłodniejszych wypraw!
Podstawowym parametrem termosu jest jego pojemność. Najmniejsze mieszczą zaledwie 0.2 litra, a największe już ponad litr. Polecamy też kupić termosy osobno go kawy i osobno do herbaty, na wypadek przenikania się zapachów. Na rynku dostępne są też termosy, w których śmiało możemy przenosić ciepłe posiłki, np. zupy! Drugim parametrem jest kształt termosu, który wybieramy w zależności od naszych preferencji i potrzeb. Najlepsze i najładniej wyglądające termosy to te, które są wykonane ze stali nierdzewnej, oprócz wytrzymałości są również banalnie proste w utrzymaniu czystości. Trzecim parametrem jest długość utrzymywania wysokiej temperatury przez termos, a do tego potrzebne są solidne ścianki. 

Gdy zgasną światła, czyli latarka
Przenośne źródło światła jest wręcz niezbędne nawet podczas najkrótszej wyprawy. Wybór latarki zależy od przeznaczenia, chodzi bowiem o siłę światła. Najważniejsze parametry to źródło światła, rodzaj włącznika, zasilanie i wielkość. Najpopularniejsze dostępne na rynku latarki to wyposażone w żarówkę albo ledową diodę, przy czym te żarówkowe dzielną się na halogenowe (najsilniejsze światło), xenonowe, kryptonowe i standardowe (najmniejsza siła światła). Latarki ledowe są energooszczędne i z każdym dniem zyskują na popularności. Fakt, że potrzebują mniej energii do działania przekłada się na ich żywotność – mogą świecić aż do 100 000 godzin! Ich ewidentnym plusem jest również odporność na wszelkiego rodzaju upadki czy uszkodzenia. Jeśli chodzi o włącznik, to standardowe włączniki można podzielić na kliki i twisty, czyli te na guzik i te przekręcane. Latarki mogą być zasilane bateriami lub akumulatorami (przy czym bardziej opłaca się kupić latarkę na akumulator, bo jest to inwestycja jednorazowa). 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *